15 Ağustos 2020
  • İstanbul28°C
  • Ankara27°C

ERDOĞAN'DAN FIRAT'IN DOĞUSU'NA OPERASYON MESAJI!

1. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fırat'ın Doğusuna yönelik operasyon mesajı verdi. Erdoğan konuyla ilgili olarak 'adımlarımızı çok yakında farlı bir aşamaya taşıyacağız' dedi.

Erdoğan'dan Fırat'ın Doğusu'na operasyon mesajı!

06 Ağustos 2019 Salı 13:13

İte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları:

Bugüne kadar pek çok önemli başlık üzerinde fikir jimnastiği yaptık. Konferansa Ankara’yla beraber Samsun da ev sahipliği yapıyor. Dünyamız diplomaside de hızla değişiyor. Eski dünyamızın kalıplarıyla günümüzü değerlendirmek artık mümkün değildir. Siyasi ve ekonomik kırılganlıkları ele aldığımızda sistemsizlikle karşı karşıyayız. Düzensiz Göç meselesinden teröre, İslam düşmanlığından kültürel ırkçılığa kadar yeni durumun emarelerine şahit oluyoruz. Ticaret savaşlarını da bu sistemsizliğin bir parçası olarak görüyorum.

Suriye’de yaşadıklarımız bize sahada olmayanların masada olmayacağını bir kez daha göstermiştir. 243 dış temsilcilikle dünyanın en büyük konsolosluk ağından birine sahibiz. Hepiniz güvenlik politikalarının ehemniyetini biliyorsunuz.

NATO müttefikimiz ABD’den de gerçek bir müttefike yakışır adımlar atmasını bekliyoruz. Türkiye her türlü tehdidi bertaraf etmek hakkına sahiptir. Bugün gerekeni yapmazsak yarın bunu daha ağır bedeller ödeyerek yapmak zorunda kalırız. Atacağımız bu adımla Suriyeli muhacirlerin ülkelerine dönüşünü hızlandırmayı planlıyoruz.

S400’lerin NATO’ya zarar vereceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Bu konunun kriz haline dönüştürülmesini samimi görmüyoruz. Ülkemizi bu tercihe zorlayan müttefiklerinin uzlaşmaz tavrıdır. ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye adil davranılmadığını söylemesi bu konunun teyididir. Avrupa Birliği Türkiye’ye kazanmalıdır. Yarım asırlık üyeliğimizi pozitif gündemle sürdürmek istiyoruz. Yeni yasama yılında Meclisimizin yargı paketi ile ilgili gereken çalışmayı yapacağına inanıyorum.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.