Soçi'de gündem Suriye'nin geleceği

Rusya, Türkiye ve İran'ın girişimleriyle Soçi'de bugün başlayacak Suriye Ulusal Kongresi'nde, Suriye'nin geleceği için oylama yapılmasının önerileceği açıklandı.

Rusya'nın Soçi kentinde bugün başlayacak Suriye Ulusal Kongresi'nde, Suriye'nin geleceği için ülke genelinde bir oylama yapılmasının önerileceği açıklandı.

RIA haber ajansının haberine göre, Rusya, Türkiye ve İran'ın girişimleriyle düzenlenen toplantıda, Suriyeli katılımcıların dış aktörlerin etkisi olmadan ülkenin geleceğini oylaması için çağrı yapılacağı belirtildi.

Kongrede ele alınacak taslak metinde, Suriye'de toprak bütünlüğünün korunması çağrısının da yer alacağı kaydedildi. Metinde, "Sur,ye halkı bağımsız olarak ülkenin geleceğine oylama yaparak karar verecektir" denildi.

Müzakere Yüksek Komitesi boykot ediyor

Suriyeli muhaliflerin bir bölümünün oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi, Suriye'de savaşa barışçıl çözüm bulunması amacıyla düzenlenecek ve 1600'e yakın kişinin davet edildiği kongreye katılmayacaklarını duyurmuştu. Rusya'ya yakın Suriyeli muhalifler ise Soçi'deki toplantılarda yer alacak. 

Viyana'da geçen hafta muhaliflerle ve Suriye hükümet heyetiyle görüşen BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın ise Soçi'deki görüşmelere katılacağı açıklandı.